Головна Автоблог Автоправо

Чи завжди потрібно показувати поліс страхування поліції?

Коли поліцейський може вимагати показати автоцивілку і коли водій її може не показувати?

Поширити

2022-11-12

Чи завжди потрібно показувати поліс страхування поліції?

Багатьох водіїв цікавить, чи завжди вони повинні пред'являти страховий поліс на вимогу поліцейського. Одразу скажемо - не завжди. Кожен водій повинен знати не тільки свої обов'язки, а і права. Тож, розберемося, які саме нормативні акти регулюють цей процес, які права має поліцейський, коли він може вимагати показати поліс страхування, коли водій зобов'язаний його пред'явити, а коли може і не показувати.

Ми вистроїмо простий ланцюжок з законодавчих актів, згідно яких мають діяти в такій ситуації як поліцейські, так і водії.

Які законодавчі акти дають повноваження поліцейському?

Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Тобто саме законодавчі акти дають ті чи інші повноваження поліцейському.

Стосовно поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (автоцивілки) поліцейський і водій керуються наступними законодавчими актами:

  • Закон України "Про Національну поліцію"
  • Закон України "Про дорожній рух"
  • Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"

Чи має право поліцейський перевіряти автоцивілку?

Так, має. Такі повноваження йому дають Закон України "Про Національну поліцію" та Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Стаття 31 Закону України "Про Національну поліцію" надає поліцейському право проводити превентивні поліцейські заходи, до яких відноситься перевірка документів особи. Стаття 32 надає йому право вимагати в особи пред'явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи.

Важливо! Під час проведення превентивних поліцейських заходів поліція зобов'язана повідомити особі про причини застосування до неї превентивних заходів, а також довести до її відома нормативно-правові акти, на підставі яких застосовуються такі заходи.

Стаття 21 Закону України "Про дорожній рух" визначає, що контроль за наявністю договорів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється, поміж інших, підрозділами Національної поліції.

Чи зобов'язаний водій пред'явити автоцивілку на вимогу поліцейського?

Так, зобов'язаний. Такий обов'язок на нього покладають Закон України "Про дорожній рух" та Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Згідно з статтею 16 Закону України "Про дорожній рух" водій зобов'язаний мати при собі посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (автоцивілку). Згідно з цією ж статтею він повинен її пред'явити на вимогу поліцейського.

Стаття 21 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" зобов'язує водія мати при собі страховий поліс та пред'явити його на вимогу поліцейського.

Чи всім водіям обов'язково мати автоцивілку?

Ні, не всім. У відповідності до статті 13 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" визначені особливості страхування окремих категорій громадян України. До таких категорій відносяться:

  • учасники бойових дій;
  • постраждалі учасники Революції Гідності;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами;
  • особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності.

Зазначені категорії українців звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої вони є, проводить МТСБУ.

У разі вимоги поліцейського пред'явити автоцивілку, таким громадянам необхідно показати документ, в якому зазначено їх належність до пільгових категорій (посвідчення учасника бойових дій, посвідчення інваліда, тощо).

Решта водіїв повинні мати з собою автоцивілку (на електронному або паперовому носії).

Коли поліцейський має право вимагати пред'явити автоцивілку?

А тепер найголовніше. Як-то кажуть, диявол криється в деталях. В яких саме випадках у поліцейського виникає право вимагати у водія пред'явити автоцивілку?

Стаття 16 Закону України "Про дорожній рух" зобов'язує водія на вимогу поліцейського пред'явити автоцивілку у випадках, передбачених законодавством.

Важливо! на вимогу поліцейського ... пред'явити у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності ... ;

Тож, виникає питання - яким законодавством і в яких саме випадках? Такі випадки регулює стаття 21 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів". Згідно цієї статті, поліція здійснює контроль за наявністю страхових полісів при складанні протоколів щодо порушень правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод.

Підсумуємо

У поліцейського є право вимагати у водія показати автоцивілку. Водій (крім пільгових категорій) повинен мати з собою страховий поліс та на вимогу поліцейського показати його.

Але поліцейський діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. В Законі України "Про дорожній рух" є важливий момент - автоцивілку водій зобов'язаний пред'явити лише у передбачених законодавством випадках. Такі випадки прописані в Законі України "Про обов'язкове страхування ..." та обмежуються складанням протоколу або оформленням ДТП. У всіх решті випадків у поліцейського немає права вимагати у вас автоцивілку.

Якщо в момент вимоги пред'явити страховий поліс на вас не складають протокол або не оформлюють ДТП за вашою участю - вимоги поліцейського є незаконними.

Які документи необхідні для перереєстрації транспортного засобу після встановлення ГБО?

Які документи необхідні для перереєстрації транспортного засобу після встановлення ГБО?

Як відновити номерні знаки, якщо їх втрачено або викрадено?

Як відновити номерні знаки, якщо їх втрачено або викрадено?

Карта камер фіксації порушень ПДР

Карта камер фіксації порушень ПДР

Як швидко вивчити Правила дорожнього руху?

Як швидко вивчити Правила дорожнього руху?

Штрафи та санкції за порушення ПДР

Штрафи та санкції за порушення ПДР

Останні зміни в Правилах дорожнього руху України

Останні зміни в Правилах дорожнього руху України

Номерні знаки для транспортних засобів України

Номерні знаки для транспортних засобів України

Як отримати посвідчення водія?

Як отримати посвідчення водія?
Igor NEWB
Igor NEWB 2022-11-12 21:51

ТАк а може ще багажник відкривати кожному копові?

Mykola Pavlov
Mykola Pavlov 2022-11-12 21:58

А яка складність у тому, важко показати?

Igor NEWB
Igor NEWB 2022-11-12 22:08

Та я ж і кажу, давайте всім все показувати, це ж не важко

Velar
Velar 2022-11-12 22:08

Згідно закону - так. Потрібно дати можливість оглянути (провести поверхневу перевірку)

Igor NEWB
Igor NEWB 2022-11-12 22:11

Візуальний огляд салону чи багажника ТЗ (поверхневу перевірку) працівник поліії може провести лише у разі наявності законних підстав та з суворим дотриманням передбаченої законом процедури

Velar
Velar 2022-11-12 22:18

Законними підставами у такому випадку буде його внутрішнє переконання )) Нажаль, поки що тільки так

Igor NEWB
Igor NEWB 2022-11-12 22:31

А, ну то давайте одразу все предявляти та відкривати багажник, шоб не дратувати поліцейських)

Наталія Некрасова
Наталія Некрасова 2022-11-12 22:20

Я думаю, что полиция видит страховой полис на своем гаджете

Velar
Velar 2022-11-12 22:24

В загальну базу цивілка, яка щойно була придбана, буде занесена не одразу. До того ж, пільгові категорії громадян можуть не купувати страховий поліс. Тому вони можуть нічого і не побачити.

Наталія Некрасова
Наталія Некрасова 2022-11-12 22:30

А всех остальных видно?

Velar
Velar 2022-11-12 22:32

так, має бути видно

Наталія Некрасова
Наталія Некрасова 2022-11-12 22:38

Спасибо, буду в курсе, если что....

Igor NEWB
Igor NEWB 2022-11-12 22:39

А ви почитайте Автоблог, тут у розділі багато корисного

Baba za kermom
Baba za kermom 2022-11-12 23:21

Тільки якщо страховий випадок

Володимир
Володимир 2022-11-12 23:45

Складання протоколу не є страховим випадком.

Smile KSSmile
Smile KSSmile 2022-11-13 12:50

блаблабла

Velar
Velar 2022-11-13 14:00

дуже влучний коментар, і головне - не посперечаєшся ))

Володимир
Володимир 2022-11-13 14:06

от і я про що кажу ))))

Smile KSSmile
Smile KSSmile 2022-11-13 14:26

Якщо ДТП не трапилося, то і не забов'язаний показувати страховку!

Velar
Velar 2022-11-13 21:14

Ви забули про складання протоколу

FBI-SWAT
FBI-SWAT 2022-11-14 10:03

Значить можна не показувати, а якщо поліцейським буде складено протокол - можна запросто оскаржити в суді через безпідставність вимоги. Думаю, це хорошитй запасний варіант на той випадок якщо з якихось підстав буде відсутня страховка. Як варіант, ще зняти на камеру що поліцейський відповість про підстави надання полісу)

Володимир
Володимир 2022-11-29 09:43

Коли відсутня страховка, а вона має бути, - водій має нести відповідальність. Треба починати з себе!

Valerchik
Valerchik 2022-11-15 08:57

Зі страховим полісом видається тіпакартка, вішай на стекло і хай знайомляться всы, хто хоче і нічого показувати нікому не треба. І так - не зобов'язаний, без вчинення правопорушення, яке тягне відповідальність перед третіми особами, ДТП

Володимир
Володимир 2022-11-29 09:41

Все насправді дуже просто. Водій повинен на вимогу поліцейського показати поліс страхування у будь-якому вигляді (електронний або паперовий). Проте, будь-яка вимога поліцейського має бути законною. Правила дорожнього руху (так само як і Закон про дородній рух) не дають ніякого права поліцейському. Вони визначають права та обов'язки водія. А от право поліцейського вимагати документи закріплено в Законі про поліцію і в Законі про страхування. При чому в першому - щодо водійського посвідчення, а в другому - щодо полісу. Ось тут і ключ до всього - щоб вимагати поліс, поліцейський має складати протокол або оформлювати ДТП. Інших випадків не передбачено. Тому вимога поліцейського показати поліс страхування, коли він вас зупинив на дорозі, є незаконною і її можна не виконувати.