Головна Drive Smart Зимові та шиповані шини в Європі

Правила використання зимових та шипованих шин у Європі

Детальна інтерактивна мапа

Деякі країни вимагають, щоб водії завжди використовували зимові шини у певну пору року. В інших країнах потреба у використанні виникає лише за певних дорожніх умов. А десь це носить рекомендаційний характер.

З шипованими шинами ситуація набагато складніша. У більшості європейських країн вони заборонені до використання через їх руйнівний вплив на дорожнє полотно. Замість них іноді можна використовувати літні шини, оснащені ланцюгами протиковзання.

Зимові шини

Використання зимових шин обов'язково
Обов'язково за відповідних погодних умов
Зимові шини не обов'язкові

Шиповані шини

Дані відсутні
Шипова гума заборонена
Шипова гума дозволена

Австрія

Зимові шини
Між 1 листопада та 15 квітня за відповідних погодних умов (сніг, лід на дорозі) транспортні засоби загальною масою до 3.5 тонн мають бути оснащені зимовими шинами. Для транспортних засобів загальною масою понад 3.5 тонни в цей період часу зимові шини обов'язкові завжди, незалежно від наявності снігу або льоду на дорогах. Якщо в цей період транспортний засіб не буде оснащений зимовими шинами, то на порушника чекає штраф.

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати лише для транспортних засобів, вага яких не перевищує 3.5 тонн, з 1 жовтня по 31 травня. Місцеві органи можуть збільшувати цей період. Шиповані шини повинні встановлюватися на всі колеса. Швидкість транспортних засобів, оснащених шипованими шинами, має перевищувати 100 км/год на автомагістралях і 80 км/год інших дорогах.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати разом із літніми шинами. Вони повинні бути одягнені як мінімум на 2 провідні колеса. Ланцюги протиковзання дозволені лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Азербайджан

Зимові шини
Використання зимових шин в Азербайджані не обов'язкове.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється. При цьому на задній частині транспортного засобу, що має шини із шипами, повинен встановлюватися відповідний знак – «Шини із шипами».

Албанія

Зимові шини
Використання зимових шин в Албанії не обов'язкове.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати разом із літніми шинами з 1 листопада по 30 квітня. Вони повинні бути одягнені як мінімум на 2 провідні колеса. Ланцюги протиковзання дозволені лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Андорра

Зимові шини
Використання зимових шин в Андоррі обов'язкове за відповідних погодних умов (дорога повністю або частково вкрита снігом або льодом). Співробітники правоохоронних органів мають право забороняти рух транспортним засобам, шини яких не відповідають зимовим дорожнім умовам, і вони можуть становити небезпеку для інших учасників руху. Якщо за таких умов транспортний засіб не буде оснащений зимовими шинами, то на порушника чекає штраф.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з 1 листопада до 15 травня кожного року. Використання шин шин в інший час карається штрафом.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання повинні використовуватися там, де цього вимагають дорожні умови або встановлено відповідний знак. Заборонено використовувати ланцюги протиковзання, коли на дорозі немає снігу чи льоду. Рух із ланцюгами протиковзання, коли дорога чиста від снігу або льоду спричинить накладення штрафу.

Білорусь

Зимові шини
Обов'язкові у період з 1 грудня по 1 березня на автомобілях з технічно допустимою загальною масою до 3.5 т, легкових та вантажопасажирських автомобілях масою понад 3.5 т, а також автобуси масою до 5 т.

Шиповані шини
Використання шипованих шин для транспортних засобів вагою до 3,5 т дозволяється. Тимчасовий проміжок, протягом якого дозволено їхнє використання, правилами не обумовлюється.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Бельгія

Зимові шини
Використання зимових шин у Бельгії не обов'язкове, але рекомендується з 1 жовтня до 30 квітня в гірських районах.

Ланцюги протиковзання
Дозволяється використовувати ланцюги протиковзання тільки на тих дорогах, що вкриті снігом або льодом.

Болгарія

Зимові шини
Шини, призначені для зимових умов, повинні використовуватися в період з 15 листопада до 1 березня або мати глибину протектора не менше 4 мм. Тобто згідно із законодавством можна використовувати літні шини за умови, що глибина протектора у них більше 4 мм.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання повинні використовуватися, якщо встановлений відповідний дорожній знак. Тому рекомендується в період з 1 листопада по 1 березня мати в автомобілі ланцюги протиковзання.

Боснія і Герцеговина

Зимові шини
Використання зимових шин у Боснії та Герцеговині обов'язково з 15 листопада до 15 квітня (глибина протектора 4 мм). Співробітник поліції може заборонити рух без зимового обладнання на ділянці дороги, коли зимове обладнання на ньому є обов'язковим.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання повинні використовуватися, якщо встановлений відповідний дорожній знак або, якщо сніг більше 5 см завглибшки. Тому рекомендується в період з 1 листопада по 15 квітня мати в автомобілі ланцюги протиковзання.

Великобританія

Зимові шини
Використання зимових шин у Великій Британії не є обов'язковим. Зимові шини мають сенс, якщо ви прямуєте в північні райони Шотландії, де зимові умови зберігатимуться довше.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено, але через м'які кліматичні умови навряд чи потрібні. Шини із шипами не повинні пошкодити дорожнє покриття. З погляду закону немає жодних обмежень швидкості для автомобілів із шипованою гумою.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати разом із літніми шинами тільки в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Угорщина

Зимові шини
Використання зимових шин в Угорщині не обов'язкове.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть бути обов'язковими на деяких дорогах за певних погодних умов. Якщо дорожній знак «Ланцюги обов'язкові» встановлено на кордоні, то транспортний засіб може перетнути кордон лише за наявності ланцюгів протиковзання.

Німеччина

Зимові шини
За настання відповідних погодних умов (сніг, сльота, лід на дорозі) транспортні засоби загальною масою до 3.5 тонн мають бути оснащені зимовими шинами. Якщо в цей період транспортний засіб не буде оснащений зимовими шинами, то на порушника чекає штраф.

Ланцюги протиковзання
Дозволяється використовувати ланцюги протиковзання, якщо встановлений відповідний дорожній знак.

Греція

Зимові шини
Використання зимових шин у Греції не є обов'язковим.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється, якщо цього вимагають погодні умови.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати на дорогах, що повністю покриті снігом або льодом. Швидкість руху у своїй має перевищувати 50 км/ч.

Грузія

Зимові шини
Використання зимових шин у Грузії не є обов'язковим.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється.

Ланцюги протиковзання
На деяких ділянках доріг обов'язкові ланцюги протиковзання. Ланцюги повинні бути встановлені тільки на провідні колеса.

Данія

Зимові шини
Використання зимових шин у Данії не обов'язкове, але їх рекомендується встановлювати при низьких температурах. Глибина протектора шин повинна становити не менше 3 мм у зимовий сезон та 1.6 мм у літній сезон незалежно від того, до якого типу відносяться ці шини.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється з 1 жовтня до 15 квітня. Вони мають бути встановлені на всі колеса. Немає спеціальних обмежень швидкості для автомобілів, обладнаних шипованими шинами.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Ірландія

Зимові шини
Використання зимових шин в Ірландії не обов'язкове.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється з обмеженням швидкості 112 км/год на автомагістралі та 96 км/год на звичайних дорогах.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Ісландія

Зимові шини
Зимові та літні шини дозволені цілий рік. Вимоги до шин взимку чи влітку відрізняються глибиною протектора. У зимовий час глибина протектора має бути не менше 3 мм. Таким чином, використання зимових шин (з глибиною протектора не менше 3 мм) в Ісландії обов'язково з 1 листопада по 14 квітня (терміни можуть різнитися в залежності від сезону).

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати з 1 листопада до 14 квітня. Місцеві органи влади можуть збільшувати цей період.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати, коли це диктується погодними умовами.

Іспанія

Зимові шини
Використання зимових шин в Іспанії не обов'язкове. Тим не менш, рекомендується при настанні зимових погодних умов у деяких регіонах на півночі країни.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється лише з 15 листопада до 31 березня на засніжених або вкритих льодом дорогах.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати, якщо встановлений відповідний дорожній знак.

Італія

Зимові шини
Використання зимових шин не є обов'язковим, але рекомендується в північних регіонах країни. Будь-який регіон може встановлювати свої вимоги та часові рамки для використання зимових шин та ланцюгів протиковзання.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється лише з 15 листопада до 15 березня. Шиповані шини можуть використовуватись лише на транспортних засобах повною масою до 3.5 тонн. У разі їх використання шиповані шини повинні бути встановлені на всі колеса, включаючи причіп.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати, якщо встановлений відповідний дорожній знак.

Кіпр

Зимові шини
Використання зимових шин на Кіпрі не обов'язкове.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється на гірських дорогах у зимовий час.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволені лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Косово

Зимові шини
Зимові шини обов'язкові на колесах провідних осей.

Ланцюги протиковзання
Транспортні засоби повинні бути укомплектовані ланцюгами протиковзання коліс провідної осі. Вони повинні використовуватися відповідно до дорожніх знаків та умов.

Латвія

Зимові шини
Використання зимових шин у Латвії є обов'язковим для транспортних засобів загальною масою до 3.5 т з 1 грудня по 1 березня.

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати з 1 жовтня до 30 квітня. За використання шипованих шин у період із 1 травня до 1 жовтня загрожує штраф.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися у разі снігу та ожеледиці.

Литва

Зимові шини
Використання зимових шин у Литві є обов'язковим для транспортних засобів загальною масою до 3.5 т з 10 листопада по 31 березня.

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати з 1 листопада по 9 квітня (ззаду має розміщуватись відповідний розпізнавальний знак). Якщо зимові умови зберігаються, цей період може бути продовжений.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися у разі снігу та ожеледиці.

Люксембург

Зимові шини
Використання зимових шин у Люксембурзі обов'язково при настанні відповідних погодних умов (сльота, сніг, лід на дорозі).

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати з 1 грудня до 31 березня.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволені на дорогах, покритих снігом або льодом.

Мальта

Зимові шини
Використання зимових шин на Мальті не обов'язкове.

Шиповані шини
Використання шипованих шин не регламентується.

Ланцюги протиковзання
Використання ланцюгів протиковзання не регламентується.

Молдова

Зимові шини
З 1 грудня по 1 березня забороняється їзда на легковому автомобілі загальною масою до 3.5 тонн за наявності на проїжджій частині снігу або льоду, а також при ожеледиці, якщо їх колеса, а також колеса причепів, що буксируються цими транспортними засобами, не оснащені зимовими шинами.

Шиповані шини
Шиповані шини дозволені лише за наявності на проїжджій частині снігу або льоду, ожеледиці, а також коли підтверджено суттєву різницю метеорологічних умов на всій території Республіки Молдова.

Нідерланди

Зимові шини
Використання зимових шин у Нідерландах не є обов'язковим.

Норвегія

Зимові шини
Незважаючи на те, що в Норвегії немає обов'язкової вимоги використання зимових шин, не рекомендується використовувати літні шини в зимових умовах, т.к. вони не забезпечують достатнього зчеплення із поверхнею. Глибина протектора шин повинна становити не менше 3 мм у зимовий сезон та 1.6 мм у літній сезон незалежно від того, до якого типу відносяться ці шини. Для автомобілів загальною масою понад 3,5 т використання зимових шин є обов'язковим і до них пред'являються більш серйозні вимоги.

Шиповані шини
Шиповані шини дозволяється використовувати в період з 1 листопада до першої неділі після Великодня. З автомобілів, обладнаних шинами, стягується плата за в'їзд в Осло, Берген і Тронхейм.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання необхідні, якщо існує ймовірність, що доведеться їздити засніженими або зледенілими дорогами. На кордоні часто проводяться перевірки.

Польща

Зимові шини
Використання зимових шин у Польщі не є обов'язковим.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання допускаються лише на дорозі, покритій снігом або льодом.

Португалія

Зимові шини
Використання зимових шин у Португалії не є обов'язковим, але рекомендується в деяких областях, наприклад, Serra da Estrela.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання допускаються лише на дорозі, покритій снігом або льодом.

росія

Зимові шини
Використання зимових шин у Росії є обов'язковим для транспортних засобів загальною масою до 3.5 т з 1 грудня по 1 березня. Зимові шини повинні встановлюватись на всіх колесах транспортного засобу.

Шиповані шини
У зимовий час дозволяється використання шипованих шин. Шини з шипами протиковзання, у разі їх застосування, повинні бути встановлені на всі колеса транспортного засобу. Забороняється експлуатація транспортних засобів, укомплектованих шинами із шипами протиковзання у літній період з 1 червня по 31 серпня.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися у разі снігу та ожеледиці.

Румунія

Зимові шини
З 2011 року в Румунії в період з 1 листопада по 31 березня забороняється їзда на автомобілі, оснащеному літніми шинами, при настанні відповідних погодних умов (сльота, сніг, лід на дорозі).

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання рекомендовані при поїздках у горах.

Північна Македонія

Зимові шини
Використання зимових шин у Північній Македонії є обов'язковим з 15 листопада до 15 березня лише за межами населених пунктів. У разі використання вони повинні встановлюватися на всі колеса. Як альтернативу можна використовувати літні шини з ланцюгами протиковзання. Глибина протектора повинна бути не менше ніж 4 мм, а для повнопривідних автомобілів не менше ніж 6 мм.

Ланцюги протиковзання
Настійно рекомендується мати ланцюги протиковзання з 15 жовтня до 15 березня. При використанні повинні встановлюватись на провідну вісь.

Сербія

Зимові шини
Використання зимових шин з мінімальною глибиною малюнка протектора 4 мм у Сербії є обов'язковим з 1 листопада до 1 квітня за умови, що дорога вкрита снігом або льодом. Зимові шини повинні встановлюватися на всі колеса.

Ланцюги протиковзання
Настійно рекомендується в період з 1 листопада до 1 березня при поїздках поза населеними пунктами мати в автомобілі ланцюги протиковзання. Ланцюги повинні встановлюватися на провідні колеса на тих ділянках дороги, які позначені відповідним знаком і коли дорога повністю вкрита снігом. У населених пунктах ланцюги протиковзання заборонені.

Словаччина

Зимові шини
З 15 листопада та 31 березня за відповідних погодних умов (наявність на дорозі суцільного шару снігу чи льоду) транспортні засоби загальною масою до 3.5 тонн мають бути оснащені зимовими шинами. Для транспортних засобів загальною масою понад 3.5 тонни в цей період часу зимові шини обов'язкові завжди, незалежно від наявності снігу або льоду на дорогах. Зимовими шинами має бути обладнана провідна вісь.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися тільки там, де достатньо снігу, щоб не пошкодити дорожнє полотно.

Словенія

Зимові шини
Використання зимових шин у Словенії є обов'язковим із 15 листопада по 15 березня. Зимовими шинами в Словенії вважаються шини, на яких є маркування M+S, MS, M&S або літні шини з мінімальною глибиною протектора не менше 3 мм. Зимові шини повинні встановлюватися на всі колеса.
Транспортні засоби, що експлуатуються у прибережній зоні Словенії, можуть використовувати літні шини з глибиною протектора менше 3 мм.
Водій, який не має відповідного зимового обладнання, карається штрафом у розмірі. Якщо водій не очистить весь автомобіль від снігу до початку руху, його також можуть оштрафувати.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися за наявності льоду на дорогах. Вони повинні встановлюватися на провідну вісь. Якщо ланцюги протиковзання не використовуються там, де встановлений відповідний знак, то накладається штраф.

Туреччина

Зимові шини
Використання зимових шин у Туреччині не є обов'язковим. Тим не менш, рекомендується встановлювати зимові шини при поїздках в гірські райони і на схід країни. Законодавство Туреччини вимагає, щоб автомобілі були готові до зимових погодних умов (наявність на дорозі суцільного шару снігу або льоду). І тут наявність зимових шин обов'язково.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволені там, де їх використання не призводить до пошкодження дорожнього покриття.

Україна

Зимові шини
Використання зимових шин в Україні не є обов'язковим, але рекомендується в зимові місяці, коли дороги вкриті снігом.

Шиповані шини
Використання шипованих шин та ланцюгів рекомендується у снігові зими або за наявності льоду на дорогах.

Фінляндія

Зимові шини
Використання зимових шин у Фінляндії є обов'язковим з 1 грудня до 1 березня. Рекомендується з 1 листопада до 15 квітня. Глибина протектора щонайменше 3 мм.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з 1 листопада до 1 понеділка після Великодня. Шиповані шини повинні бути встановлені на всіх колесах. За використання зношених або не відповідних сезону шин накладається штраф із подальшою забороною експлуатації автомобіля.

Ланцюги протиковзання
Допускається використання ланцюгів протиковзання на всіх транспортних засобах, якщо цього вимагають дорожні та погодні умови. Водії мають бути обережними, щоб не пошкодити дорожнє покриття.

Франція

Зимові шини
Використання зимових шин у Франції не обов'язкове. Вони потрібні у гірських районах протягом короткого проміжку часу. На таких дорогах установлюються відповідні знаки.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з останньої суботи до 11 листопада до останньої неділі березня. Залежно від погодних умов, цей період може бути продовжений. При пересуванні на шипованих шинах для автомобілів, зареєстрованих у Франції, обов'язковим є наклейка обмеження швидкості 90 км/год. Для автомобілів, зареєстрованих у іноземних державах, має рекомендаційний характер.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть знадобитися в окремих випадках на деяких гірських перевалах.

Хорватія

Зимові шини
Використання зимового обладнання обов'язкове з 15 листопада до 15 квітня для автомобілів загальною масою до 3.5 т тільки за наявності на дорогах суцільного шару снігу або льоду.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати тільки якщо цього вимагають погодні умови (висота снігу не менше ніж 5 см або лід на дорозі). У регіонах Горські-Котар (Gorski kotar) та Ліка (Lika) ланцюги протиковзання є обов'язковими незалежно від типу використовуваних шин.

Чорногорія

Зимові шини
Використання зимових шин у Чорногорії є обов'язковим з 15 листопада по 31 березня для автомобілів загальною масою до 3.5 т тільки за наявності на дорогах суцільного шару снігу або льоду. За недотримання цього правила передбачено штраф.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволяється використовувати лише в тому випадку, якщо дорога повністю покрита снігом або льодом.

Чехія

Зимові шини
З 1 листопада до 31 березня за відповідних погодних умов (наявність на дорозі суцільного шару снігу або льоду) транспортні засоби загальною масою до 3.5 тонн мають бути оснащені зимовими шинами. Рекомендується використовувати зимові шини, коли температура повітря стає менше 4°С. У разі відсутності зимових шин – штраф.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання можуть застосовуватися за наявності відповідного дорожнього знака. Максимальна швидкість 50 км/година.

Швейцарія

Зимові шини
Використання зимових шин у Швейцарії не є обов'язковим. Проте, транспортні засоби, які не обладнані зимовими шинами і створюють перешкоди для руху, можуть бути оштрафовані.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з 1 листопада по 30 квітня. Шиповані шини повинні бути встановлені на всі колеса. При використанні шипованих шин поза дозволеним періодом - штраф. Заборонено рух автомобілів, оснащених шипованими шинами, на автомагістралях та автомобільних дорогах, за винятком деяких частин автомагістралей A2 та А13. Максимальна швидкість для транспортних засобів, оснащених шипованими шинами, – 80 км/год. Ззаду автомобіля має бути наклейка «80».

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання - обов'язкові там, де встановлені відповідні знаки. Ланцюгами повинні бути оснащені, як мінімум, 2 провідні колеса.

Швеція

Зимові шини
Використання зимових шин у Швеції обов'язкове з 1 грудня по 31 березня при настанні зимових погодних умов. Ці вимоги відносяться до транспортних засобів, зареєстрованих як у Швеції, так і за кордоном. Дорожні умови вважаються зимовими, коли на якійсь ділянці дороги є сніг, лід, сльота або мокра дорога у поєднанні з температурою близько або нижче 0 градусів. Шведська поліція ухвалює рішення про те, що на певній дорозі умови вважаються зимовими. Оскільки заздалегідь передбачити погодні умови важко, настійно рекомендується використовувати зимові шини.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з 1 жовтня до 15 квітня. Цей період може бути збільшено через погодні умови. Шиповані шини повинні бути встановлені на всі колеса. Причіп у цьому випадку також повинен бути обладнаний шинами.

Ланцюги протиковзання
Дозволяється використовувати ланцюги протиковзання на дорогах, покритих снігом або льодом.

Естонія

Зимові шини
Використання зимових шин в Естонії є обов'язковим з 1 грудня до 1 березня для транспортних засобів загальною масою до 3.5 т. Ці терміни можуть бути змінені залежно від погодних умов. Мінімальна глибина протектора має бути 3 мм.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволено з 15 жовтня до 31 березня. Залежно від погодних умов (сніг, ожеледиця) цей термін може бути продовжений на період з 1 жовтня до 30 квітня. Шиповані шини повинні бути встановлені на всі колеса.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання дозволені.

Вірменія

Зимові шини
Використання зимових шин є обов'язковим з 1 грудня по 1 березня.

Шиповані шини
Використання шипованих шин дозволяється.

Ланцюги протиковзання
Ланцюги протиковзання є обов'язковими, але за використанні повинні встановлюватися на провідну вісь.