Головна Тести ПДР Основи безпечного водіння
Ви відповіли на 0 питань та маєте 0 правильних відповідей
Перегляньте ваші результати
В очікуванні сигналу світлофора, що дозволяє рух, необхідно:
Тримати витиснутою педаль зчеплення для водія незручно і некомфортно, а для автомобіля — недоцільно і негативно позначається на його технічному стані. Педаль зчеплення призначена для перемикання швидкостей. Правильним варіантом відповіді буде другий.
Безпечною дистанцією під час руху сухою дорогою на легковому автомобілі можна вважати відстань, яку автомобіль пройде не менше ніж за:
Щоб утримувати безпечну відстань, водій має обирати дистанцію до транспортного засобу, який рухається перед ним. Це дає можливість встигнути реагувати в екстреній ситуації та уникнути зіткнення. Важливо, щоб водій міг уникнути аварії, тоді вважатиметься, що дистанція була обрана правильно.
Правила дорожнього руху не визначають конкретну цифру безпечної дистанції між транспортними засобами. Проте, є методика, яка дозволяє визначити цю відстань. Одним з ефективних методів є "методика двох секунд". Вона ґрунтується на тому, що реакція водія на зміну обставин на дорозі зазвичай займає близько 2 секунд. Тому вибрана дистанція повинна дозволити водієві пройти за дві секунди відстань до автомобіля, що рухається попереду. Для цього можна скористатися секундоміром, який зазвичай є в кожному телефоні, або самому рахувати час в секундах.
При визначенні дистанції в дві секунди водій має використовувати дорожні знаки, розмітку, інженерні споруди або інші об'єкти поруч із дорогою. Після перетину автомобілем цієї умовної межі слід відрахувати дві секунди. Повторюючи ці дії, водій навчиться автоматично утримувати безпечну дистанцію.
Важливо пам'ятати, що дистанція в дві секунди визначається на сухому дорожньому покритті. Якщо дорожнє покриття мокре або на дорозі ожеледиця, безпечна дистанція повинна бути більше двох секунд.
Це не тільки стосується вашої безпеки, а й безпеки інших учасників дорожнього руху.
Зменшення гальмового шляху транспортного засобу досягається:
Юз — це ковзання коліс автомобіля по покриттю дороги. Найчастіше юз починається через надмірне зусилля при натисканні на педаль гальма. Рух юзом — це рух із заблокованими колесами, що не обертаються. При цьому втрачається можливість змінювати напрямок руху автомобіля. При русі юзом через сильний нагрів гуми зчеплення значно погіршується, гальмівний шлях збільшується, стійкість автомобіля значно зменшується, бо заблоковані колеса ковзають по дорозі. У всіх випадках, крім аварійних, гальмування виконується плавно: чим вище швидкість і гірше зчеплення коліс, тим плавніше потрібно гальмувати. Зменшення гальмівного шляху можна досягти гальмуванням на грані блокування, переривчасте гальмування скорочує гальмівний шлях.
Під час руху в умовах поганої видимості потрібно вибирати швидкість, виходячи з того, що зупинний шлях має бути:
Основи безпеки руху. Водій повинен вибирати швидкість руху з таким розрахунком, щоб довжина зупинкового шляху була менше відстані видимості в напрямку руху. Якщо ж в якості підстави для вибору швидкості руху водій буде брати тільки довжину гальмівного шляху, то при виникненні перешкоди або небезпеки в умовах поганої видимості він не зможе запобігти аварії або ДТП, тому що при цьому ним не буде враховуватися час його реакції і особливості конструкції гальмівного приводу транспортного засобу.
Що мається на увазі під часом реакції водія?
Основи безпеки руху. Термін «час реакції» визначається як проміжок часу, що пройшов з початку виникнення подразника (аварійної ситуації) до моменту вчинення дії спрямованої на його усунення.
У яких випадках слід збільшити боковий інтервал?
Розглянемо кожен варіант відповіді окремо:
1 — Чим вище швидкість при зустрічному роз’їзді транспортного засобу, тим більше має бути величина бічного інтервалу, що дозволяє виключити можливе зіткнення при несподіваному відхиленні від траєкторії руху.
2 — При роз’їзді з довгомірним транспортним засобом також потрібно мати бічний інтервал, достатній для того, щоб уникнути зіткнення з причепом, який відхиляється від траєкторії руху автомобіля-тягача.
Під час руху мокрим, слизьким або нерівним покриттям. — У цій ситуації відступ від прямолінійного руху, так званий «динамічний коридор», збільшується, тому слід збільшити бічний інтервал.
4 — Таким чином, у всіх перерахованих випадках водію слід збільшити бічний інтервал, забезпечивши при цьому безпечне зміщення свого транспортного засобу в межах смуги руху. Правильною відповіддю буде четверта.
Рухатися по глибокому снігу на ґрунтовій дорозі слід:
Щоб забезпечити необхідний запас потужності для подолання великих сил опору, по глибокому снігу на грунтовій дорозі слід рухатися на заздалегідь обраної зниженій передачі, без різких поворотів рульового колеса і зупинки.
Чи виключає антиблокувальна гальмівна система можливість виникнення занесення або знесення під час проходження повороту?
Антиблокувальна система (ABS) призначена тільки для запобігання блокуванню коліс автомобіля при гальмуванні. Для виключення знесення або заносу ведучих коліс при проходженні повороту на сучасних автомобілях застосовують систему динамічної стабілізації (ESP).
Рухаючись прямо зі швидкістю 50 км/год, ви раптово потрапили на невелику слизьку ділянку дороги. Що слід зробити?
Основи безпеки руху. Якщо водій вчасно не помітив невелику ділянку зледенілого покриття і вже в'їжджає на неї, то краще не вживати ніяких дій.
Увімкнення яких зовнішніх світлових приладів забезпечить вам найкращу видимість дороги під час руху вночі за сильної хуртовини?
Заметіль, туман створюють дуже небезпечні умови для їзди. Дальнє світло в заметіль не застосовується у зв’язку з тим, що воно висвітлює сніг, створює сліпучу дію («сліпучу світлову стіну»), тим самим погіршуючи видимість дороги. Тому, рухаючись у таких умовах, доцільно використовувати ввімкнення протитуманних фар спільно з ближнім світлом фар.
У якому з перелічених випадків водієві слід оцінювати обстановку позаду?
При будь-якому гальмуванні водій повинен контролювати обстановку позаду, оскільки водій, що рухається позаду, може не зреагувати вчасно і станеться аварія.
Де повинна бути розташована ступня лівої ноги водія при керуванні автомобілем з механічною коробкою передач (з увімкненим зчепленням)?
Ліва ступня зазвичай розташовується лівіше педалі зчеплення або на підлозі перед нею. Не варто постійно тримати ліву ногу на педалі зчеплення, це призводить до швидкої втоми. Тому при управлінні автомобілем з механічною коробкою перемикання передач (з включеним зчепленням) ступня лівої ноги водія повинна бути розташована зліва від педалі на підлозі або на спеціальному майданчику.
Якщо Ви сідаєте за кермо автомобіля після іншого водія, яка повинна бути послідовність Ваших дій?
Зверніть увагу на послідовність дій, вказану у варіантах відповіді!
В будь-якому випадку спочатку потрібно відрегулювати сидіння водія, адже під це положення ви потім повинні налаштувати і кермо, і дзеркала.
Таким чином, рекомендована послідовність дій наступна:
1. Перевірте налаштування сидіння, переконайтеся, що сидіння налаштовано на ваш розмір і комфорт.
2. Відрегулюйте положення дзеркал для оптимальної видимості.
3. Налаштуйте кермо, встановіть його в зручне положення, щоб мати контроль над автомобілем і не втомлюватися під час їзди.
4. Пристебніть пасок безпеки.
Де Ви знайдете дані про допустиму масу причепа, обладнаного гальмами, для Вашого легкового автомобіля?
Паспорт транспортного засобу — документ, який містить відомості про основні технічні характеристики транспортного засобу, ідентифікаційні дані основних агрегатів, відомості про власника, постановку на облік і зняття з обліку. У ПТЗ зазвичай указуються ідентифікаційний номер (VIN), марка, модель, найменування та категорія транспортного засобу, рік виготовлення, модель і номер двигуна, номери шасі та кузова, колір кузова, потужність, робочий об’єм і тип двигуна, дозволена максимальна маса, маса без навантаження, а також відомості про виробника, країна вивезення та митні обмеження.
При проїзді через тунель ви наближаєтеся до кінця затору. Як Вам вести себе?
Аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена у разі вимушеної зупинки на дорозі.
В тунелях категорично забороняється:
будь-яка зупинка і стоянка автомобіля (за винятком екстрених випадків, при цьому необхідно відразу вимкнути двигун);
обгін;
розворот;
рух заднім ходом.У разі уповільнення руху в тунелі через затор або повної зупинки дорожнього потоку необхідно:
увімкнути аварійну сигналізацію, щоб оповістити транспорт, що слідує за вами;
зберігати безпечну дистанцію в 20—50 м (згідно з рекомендаціями ООН) навіть у разі повної зупинки автомобіля;
якщо рух у тунелі зупинився більше ніж на одну хвилину, вимкнути двигун — необхідно берегти кисень у тунелі, перешкоджаючи загазованості;
стежити за повідомленнями радіо, налаштованого на спеціальну хвилю;
у разі необхідності суворо дотримуватися вказівок співробітників тунелю і аварійно-рятувальних служб.
Ви хочете перетнути головну дорогу. Видимість в обох напрямках сильно обмежена через припарковані транспортні засоби. Як Ви будете діяти?
При виїзді на дорогу з прилеглої території або перетині іншої дороги на перехресті, де огляд обмежений через припарковані транспортні засоби, водієві варто з особливою обережністю виїжджати на таке перехрестя.
Безпечною дистанцією між легковими автомобілями, які рухаються зі швидкістю 50 км на годину на сухому асфальті, можна вважати:
Це питання стосується безпеки руху. Щоб визначити безпечну дистанцію на сухій дорозі, для простоти пропонується ділити швидкість надвоє. Тобто при швидкості 100 км/год безпечна дистанція складатиме 50 метрів, при швидкості 60 км/год - 30 метрів.
Проте, досвідчені водії пропонують використовувати правило двох секунд. Можна відштовхуватися від часу, оскільки порахувати правильно секунди простіше, ніж метри. необхідно обрати на дорозі помітний орієнтир і сиежити за моментом, коли автомобіль попереду проїде його. Паралельно відрахувати 2 секунди. Якщо після відліку орієнтир опинився позаду водія - необхідно збільшити дистанцію, якщо не опинився - скоротити.
Чому саме 2 секунди? Це середні значення часу, який потрібен водієві в екстреній ситуації:
для усвідомлення ситуації необхідності дій - 0,8 секунди;
для виконаня будь-якої термінової дії (поворот керма або удар по гальмах) - 0,2 секунди.
Додаткова секунда закладена для водіїв, які не одразу розпізнають екстрену ситуацію.
Як сприймається водієм швидкість його автомобіля у випадку тривалого руху рівнинною дорогою з великою швидкістю?
Основи безпеки руху. При русі по лісовій дорозі водій має можливість оцінювати (порівнювати) швидкість руху керованого автомобіля зі швидкістю миготіння дерев, повз які він проїжджає. Такий ефект відсутній при русі по дорозі, що проходить по відкритій місцевості, тому на таких ділянках дороги у водія створюється ілюзія, що швидкість руху автомобіля менше, ніж це є насправді. Ця обставина підтверджує необхідність систематичного контролю водієм швидкості руху автомобіля по спідометрі.
Під час руху на якому автомобілі збільшення швидкості може сприяти усуненню занесення задньої осі?
Основи безпеки руху. Якщо у передньопривідного автомобіля почало заносити задню вісь, необхідно плавно збільшити швидкість автомобіля, рульовим колесом коригувати напрямок руху автомобіля.
Що має зробити водій, щоб швидко відновити ефективність гальм після проїзду через водну перешкоду?
Основи безпеки руху. Для того щоб швидко відновити ефективність гальм після руху по ділянці дороги, на поверхні якого зібралася вода, необхідно просушити гальмівні колодки багаторазовим нетривалим натисканням на педаль гальма.
Як має діяти водій у разі втрати зчеплення коліс з дорогою через утворення «водяного клина»?
Основи безпеки руху. Під час сильного дощу колеса транспортного засобу, найчастіше передні, можуть втратити контакт з поверхнею дороги через утворення "водного клина" (починається аквапланування). Це може статися при русі автомобіля з більшою швидкістю, при зношеності протектора шин, бо вода не встигає видавлюватися із зони контакту шин з поверхнею дороги.
Чим небезпечне тривале гальмування з вимкненим зчепленням (передачею) на крутому спуску?
Основи безпеки руху . При русі на крутих і затяжних спусках необхідно використовувати гальмування двигуном, для цього на таких ділянках передача повинна бути включена. Тривале пригальмовування автомобіля робочою гальмівною системою може призвести до перегріву гальмівних механізмів і відмови їх в роботі.
Під час руху в умовах туману відстань до предметів видається:
Основи безпеки руху. В тумані обриси предметів менш чіткі, розмиті, прозорість повітря нижче, ніж в звичайних умовах, і всі предмети в тумані здаються більш далекими, ніж насправді. Тому при в'їзді в туман потрібно знизити швидкість руху. Туман, відбиваючись в променях дальнього світла фар, буде засліплювати водія. Тому в таких умовах необхідно продовжувати рух з включеним ближнім світлом фар, а при наявності передніх протитуманних фар включити їх.
Що мається на увазі під зупинним шляхом?
Основи безпеки руху. Зупинний шлях - відстань, що проходить транспортний засіб з моменту виявлення водієм небезпеки до повної зупинки. Важливо не плутати з поняттям гальмівний шлях. Зупинний шлях включає в себе відстань, пройдену автомобілем за час реакції водія, і час спрацьовування гальмівної системи.
Якими критеріями мають керуватися водії, обираючи швидкість у відповідності до видимості за напрямком руху?
Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
У якому випадку легковий автомобіль більш стійкий проти перекидання на повороті?
Основи безпеки руху. Чим нижче розташовується центр ваги транспортного засобу, тим він більш стійкіший при русі на поворотах. Чим вище розташовується центр ваги транспортного засобу, тим більш імовірно його перекидання. Менш стійкіший проти перекидання транспортний засіб з вантажем.
Що слід зробити водієві, щоб запобігти виникненню заносу під час проїзду крутого повороту?
Основи безпеки руху. У момент входження транспортного засобу в поворот на нього починає діяти відцентрова сила, пропорційна квадрату швидкості і обернено пропорційна радіусу повороту. Якщо водій не почне пригальмовувати завчасно перед початком повороту на ділянці з малим радіусом повороту, то транспортний засіб може втратити стійкість.
У який момент слід поступово відпускати стоянкове гальмо, починаючи рух на підйомі?
Підйом і спуск означають дорогу під кутом, рух на таких ділянках вимагає особливих навичок, швидкої реакції і глибокого розуміння кожної дії. Якщо гальмо стоянки відпускати до початку руху - це призведе до скочування автомобіля, якщо стоянкове гальмо відпускати після початку руху - це призведе до зупинки двигуна. Щоб уникнути вищеописаних неприємних наслідків, гальмо стоянки слід починати відпускати одночасно з початком руху.
Під час руху якою ділянкою дороги дія сильного бокового вітру найбільш небезпечна?
Основи безпеки руху. При русі по відкритій місцевості водій, пристосовуючись до постійної дії бічного вітру, витримує обрану ним траєкторію руху транспортного засобу. У момент виїзду з лісу на відкрите місце водій повинен підготуватися до можливого відхилення транспотного засобу від заданої траєкторії через несподіваний вплив бокового вітру.
Який стиль водіння забезпечить найменшу витрату палива?
Основи безпеки руху. Правильний вибір швидкості, плавні розгони і гальмування зменшують витрати пального. Також потрібно враховувати роботу світлофорів і дорожню обстановку в цілому. Якщо в двох словах: чим рідше ви використовуєте гальмо, тим менші витрати пального.
Як змінюється довжина гальмівного шляху легкового автомобіля під час руху з причепом, не оснащеним гальмівною системою?
Основи безпеки руху. При приєднанні причепа, що не має своєї гальмівної системи, гальмівний шлях автомобіля збільшується, так як збільшується маса зчеплених транспортних засобів.
Як слід вчинити водієві, якщо під час руху сухою дорогою з асфальтобетонним покриттям почав накрапати дощ?
Основи безпеки руху. Коли почався дощ після тривалого сухого періоду, водієві слід зменшити швидкість руху і бути особливо обережним, так як пил на дорозі, масло, частинки гуми і т.п., змочуючись, утворюють слизький шар пилу, тим самим зменшуючи коефіцієнт щеплення з дорогою.
Для припинення занесення, викликаного гальмуванням, водій у першу чергу має:
Основи безпеки руху. Бічний занос заднього моста автомобіля при русі в прямому напрямку і гальмуванні може виникнути через блокування задніх коліс. У цьому випадку необхідно, перш за все, усунути причину, що викликала занос, тобто припинити гальмування. Потім, поворотом рульового колеса в сторону заносу потрібно вирівняти траєкторію руху автомобіля.