Головна Тести ПДР Додаткові питання щодо категорій А1, А (Будова і терміни)
Ви відповіли на 0 питань та маєте 0 правильних відповідей
Перегляньте ваші результати
Мотоциклом вважається:
Мотоцикл — двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об'ємом 50 куб. см і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски, триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг (п. 1.10)
Коли на задньому сидінні мотоцикла є пасажир, як це позначається на ходових якостях мотоцикла?
Закони фізики діють на мотоцикл так само, як і на будь-який інший транспортний засіб. Відповідно, чим більше пасажирів, тим більша маса, і тим більша схильність до впливу законів фізики.
Для чого необхідно вимірювати густину гальмівної рідини в процесі обслуговування транспортного засобу?
Під час технічної експлуатації транспортних засобів з гідравлічним, гідровакумним або пневмогідравлічним приводом гальм необхідно періодично замінювати гальмівну рідину в приводах гальм. Гальмівна рідина має поліглікольову основу , тобто основа - багатоатомні спирти, які гігроскопічні, і з часом за рахунок насичення атмосферною вологою температура кипіння гальмівної рідини зменшується. А кипіння рідини при гальмуванні не припустимо, тому що можливо утворення повітряних "пробок" і, як наслідок, зменшення ефективності гальмування.
Що обов'язково необхідно зробити після тривалої поїздки на мотоциклі (мопеді) під дощем?
Після тривалої поїздки на мотоциклі (мопеді) під дощем необхідно змастити ланцюг головної передачі. Головна передача мотоцикла призначена для передачі зусилля від коробки передач до ведучого колеса і зміни передавального числа між коробкою передач і ведучим колесом. На мотоциклах застосовуються головні передачі двох видів: ланцюгові або шестерні передачі (зазвичай за допомогою карданного вала). Залежно від розташування осі валиків коробки передач (осі коробки передач) щодо площини рами мотоцикла конструкція головної передачі може бути виконана по-різному.
Під час проїзду забрудненої ділянки на мотоциклі з повітряним охолодженням двигуна потрібно …
Під час проїзду забрудненої ділянки на мотоциклі з повітряним охолодженням двигуна через появу нашарування бруду на циліндрі (циліндрах) мотоцикла з повітряним охолодженням необхідно зупинитися й очистити ребра циліндрів від забруднень.
Що сприяє недопущенню неконтрольованого биття колеса на швидкості (вобблінгу)?
Недопущенню неконтрольованого биття колеса на швидкості (вобблінгу) сприяє встановлення рульового демпфера для компенсації коливань, балансування переднього колеса, встановлення якісної шини, а також справність передньої вилки, правильний підбір жорсткості амортизатора.
До чого може призвести недостатній тиск повітря в шинах коліс?
Якщо тиск всіх шин на 1 бар нижче рекомендованого, бічне зчеплення шин буде ослаблено на 55 відсотків. Низький тиск в шинах також призводить до швидкого зносу шин, зменшення пробігу і навіть розриву. Якщо тиск шин приблизно на 30 відсотків нижче необхідного, термін служби шин скоротиться наполовину.
Як часто рекомендують перевіряти рівень моторної оливи?
Варто кожен раз перед поїздкою перевіряти рівень моторної оливи, хоча більшість виробників автомобілів рекомендують робити це хоча б раз на тиждень.
Як правильно перевірити рівень моторної оливи?
1. Автомобіль повинен бути припаркований на горизонтальній поверхні, після того, як двигун буде заглушений, зачекайте поки олива стече в картер.
2. Витягніть щуп, потім витріть його вставте назад і заново перевірте рівень оливи.
3. Коли рівень оливи менше максимального, то це легко можна визначити по слідах на щупі.
4. Долийте потрібний об’єм оливи і встановіть кришку на місце.
5. Через хвилину олива стече в картер, вставте щуп і знову перевірте рівень. При необхідності долийте оливу.
Чому заднє колесо мотоцикла при гальмуванні більш схильне до блокування, ніж переднє?Так як при гальмуванні заднє колесо:
При будь-якому гальмуванні за рахунок сил інерції йде перерозподіл маси транспортного засобу по осях: передня вісь завантажується, задня розвантажується. Сила зчеплення коліс прямо пропорційна силі їхнього "притиснення" до поверхні дороги (тобто силі тяжіння, що припадає на колесо). Коли "гальмівна" сила стає рівною або перевищує силу зчеплення колеса з поверхнею дороги, колесо вже не котиться, а ковзає (блокується), що збільшує гальмівний шлях і може викликати занос.