Головна ПДР України Розділ 8

Розділ 8. Регулювання дорожнього руху

повний офіційний текст з останніми змінами

Розділ 1. Загальні положення Розділ 2. Обов'язки і права водіїв механічних транспортних засобів Розділ 3. Рух транспортних засобів із спеціальними сигналами Розділ 4. Обов'язки і права пішоходів Розділ 5. Обов'язки і права пасажирів Розділ 6. Вимоги до велосипедистів Розділ 7. Вимоги до осіб, які керують гужовим транспортом, і погоничів тварин Розділ 8. Регулювання дорожнього руху Розділ 9. Попереджувальні сигнали Розділ 10. Початок руху та зміна його напрямку Розділ 11. Розташування транспортних засобів на дорозі Розділ 12. Швидкість руху Розділ 13. Дистанція, інтервал, зустрічний роз'їзд Розділ 14. Обгін Розділ 15. Зупинка і стоянка Розділ 16. Проїзд перехресть Розділ 17. Переваги маршрутних транспортних засобів Розділ 18. Проїзд пішохідних переходів і зупинок транспортних засобів Розділ 19. Користування зовнішніми світловими приладами Розділ 20. Рух через залізничні переїзди Розділ 21. Перевезення пасажирів Розділ 22. Перевезення вантажу Розділ 23. Буксирування та експлуатація транспортних составів Розділ 24. Навчальна їзда Розділ 25. Рух транспортних засобів у колонах Розділ 26. Рух у житловій та пішохідній зоні Розділ 27. Рух по автомагістралях і дорогах для автомобілів Розділ 28. Рух по гірських дорогах і на крутих спусках Розділ 29. Міжнародний рух Розділ 30. Номерні, розпізнавальні знаки, написи і позначення Розділ 31. Технічний стан і обладнання транспортних засобів Розділ 32. Окремі питання організації дорожнього руху, що потребують узгодження
Розділ 33. Дорожні знаки
Розділ 34. Дорожня розмітка
Розділ 35. Світлофори
Пункт ПДР України 8.18.1Регулювання дорожнього руху здійснюється за допомогою дорожніх знаків, дорожньої розмітки, дорожнього обладнання, світлофорів, а також регулювальниками.
7 питань тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.28.2Дорожні знаки мають перевагу перед дорожньою розміткою і можуть бути постійними, тимчасовими та із змінною інформацією.
Тимчасові дорожні знаки розміщуються на переносних пристроях, дорожньому обладнанні або закріплюються на щиті з фоном жовтого кольору і мають перевагу перед постійними дорожніми знаками.
Пункт ПДР України 8.2.18.2.1Дорожні знаки застосовуються відповідно до цих Правил і повинні відповідати вимогам національного стандарту.
Дорожні знаки повинні розміщуватися таким чином, щоб їх було добре видно учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби. При цьому дорожні знаки не повинні бути закриті повністю або частково від учасників дорожнього руху будь-якими перешкодами.
Дорожні знаки повинні бути видимими на відстані не менш як 100 м за напрямком руху та розміщеними не вище 6 м над рівнем проїзної частини.
Дорожні знаки встановлюються обабіч дороги на тому її боці, що відповідає напрямку руху. Для поліпшення сприйняття дорожніх знаків вони можуть бути розміщені над проїзною частиною. Якщо дорога має більше ніж одну смугу для руху в одному напрямку, установлений обабіч дороги відповідного напрямку дорожній знак дублюється на розділювальній смузі, над проїзною частиною або на протилежному боці дороги (у разі, коли для руху в зустрічному напрямку є не більше ніж дві смуги).
Дорожні знаки розміщуються таким чином, щоб інформацію, яку вони передають, могли сприймати саме ті учасники руху, для яких вона призначена.
10 питань тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.38.3Сигнали регулювальника мають перевагу перед сигналами світлофорів та вимогами дорожніх знаків і є обов’язковими для виконання.
Сигнали світлофорів, крім жовтого миготливого, мають перевагу перед дорожніми знаками пріоритету.
Водії та пішоходи повинні виконувати додаткові вимоги регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофорів, вимогам дорожніх знаків і розмітки.
4 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.48.4Дорожні знаки поділяються на групи:
  • a) Попереджувальні знаки. Інформують водіїв про наближення до небезпечної ділянки дороги і характер небезпеки. Під час руху по цій ділянці необхідно вжити заходів для безпечного проїзду;
  • б) Знаки пріоритету. Встановлюють черговість проїзду перехресть, перехрещень проїзних частин або вузьких ділянок дороги;
  • в) Заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі;
  • г) Наказові знаки. Показують обов’язкові напрямки руху або дозволяють деяким категоріям учасників рух по проїзній частині чи окремих її ділянках, а також запроваджують або скасовують деякі обмеження;
  • ґ) Інформаційно-вказівні знаки. Запроваджують або скасовують певний режим руху, а також інформують учасників дорожнього руху про розташування населених пунктів, різних об’єктів, територій, де діють спеціальні правила;
  • д) Знаки сервісу. Інформують учасників дорожнього руху про розташування об’єктів обслуговування;
  • е) Таблички до дорожніх знаків. Уточнюють або обмежують дію знаків, разом з якими вони встановлені.
1 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.58.5Дорожня розмітка поділяється на горизонтальну та вертикальну і використовується окремо або разом з дорожніми знаками, вимоги яких вона підкреслює або уточнює.
Пункт ПДР України 8.5.18.5.1Горизонтальна розмітка встановлює певний режим і порядок руху. Наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді ліній, стрілок, написів, символів тощо фарбою чи іншими матеріалами відповідного кольору згідно з пунктом 34.1 цих Правил.
Пункт ПДР України 8.5.28.5.2Вертикальна розмітка у вигляді смуг білого і чорного, червоного і білого та жовтого і червоного кольору на дорожніх спорудах та елементах обладнання доріг призначена для зорового орієнтування.
Пункт ПДР України 8.5-18.5-1Дорожня розмітка застосовується відповідно до цих Правил і повинна відповідати вимогам національного стандарту.
Дорожня розмітка повинна бути видимою учасникам дорожнього руху як у світлу, так і в темну пору доби на відстані, що забезпечує безпеку руху. На ділянках доріг, на яких є труднощі для видимості учасниками дорожнього руху дорожньої розмітки (сніг, бруд тощо) або дорожня розмітка не може бути відновленою, установлюються відповідні за змістом дорожні знаки.
Пункт ПДР України 8.68.6Дорожнє обладнання застосовується як допоміжний засіб регулювання дорожнього руху.
  • До нього належать:
  • a) огородження і світлове сигнальне обладнання в місцях будівництва, реконструкції та ремонту доріг;
  • б) попереджувальні світлові круглі тумби, що встановлюються на розділювальних смугах або острівцях безпеки;
  • в) напрямні стовпчики, що призначені для забезпечення видимості зовнішнього краю узбіч і небезпечних перешкод в умовах недостатньої видимості. Позначаються вертикальною розміткою і повинні бути обладнані світлоповертачами: праворуч — червоного кольору, ліворуч — білого;
  • г) опуклі дзеркала для розширення оглядовості водіям транспортних засобів, які проїжджають перехрестя чи інше небезпечне місце з недостатньою оглядовістю;
  • ґ) дорожні огородження на мостах, шляхопроводах, естакадах, насипах та інших небезпечних ділянках доріг;
  • д) пішохідні огородження в небезпечних для переходу проїзної частини місцях;
  • е) вставки розмічувальні дорожні для поліпшення зорового орієнтування водіїв на проїзній частині;
  • є) пристрої примусового зниження швидкості транспортних засобів;
  • ж) шумові смуги для підвищення уваги учасників дорожнього руху на небезпечних ділянках доріг.
Пункт ПДР України 8.78.7Світлофори призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів, мають світлові сигнали зеленого, жовтого, червоного і біло-місячного кольорів, які розташовані вертикально чи горизонтально. Сигнали світлофора можуть бути з нанесеною суцільною чи контурною стрілкою (стрілками), із силуетом пішохода, Х-подібні.
На рівні червоного сигналу світлофора із вертикальним розташуванням сигналів може встановлюватися табличка білого кольору із нанесеною на ній стрілкою зеленого кольору.
Пункт ПДР України 8.7.18.7.1У світлофорах з вертикальним розташуванням сигналів сигнал червоного кольору — зверху, зеленого — знизу, а з горизонтальним: червоного — ліворуч, зеленого — праворуч.
Пункт ПДР України 8.7.28.7.2Світлофори з вертикальним розташуванням сигналів можуть мати одну або дві додаткові секції з сигналами у вигляді зеленої стрілки (стрілок), що розташовуються на рівні сигналу зеленого кольору.
23 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.7.38.7.3Сигнали світлофора мають такі значення:
  • a) зелений дозволяє рух;
  • б) зелений у вигляді стрілки (стрілок) на чорному фоні дозволяє рух у зазначеному напрямку (напрямках). Таке саме значення має сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій секції світлофора.
    Сигнал у вигляді стрілки, що дозволяє поворот ліворуч, дозволяє й розворот, якщо він не заборонений дорожніми знаками.
    Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції, увімкнений разом із зеленим сигналом світлофора, інформує водія про те, що він має перевагу в зазначеному стрілкою (стрілками) напрямку (напрямках) руху перед транспортними засобами, що рухаються з інших напрямків;
  • в) зелений миготливий дозволяє рух, але інформує про те, що незабаром буде ввімкнено сигнал, який забороняє рух.
    Для інформування водіїв про час (у секундах), що залишився до кінця горіння сигналу зеленого кольору, можуть застосовуватися цифрові табло;
  • г) чорна контурна стрілка (стрілки), нанесена на основний зелений сигнал, інформує водіїв про наявність додаткової секції світлофора і вказує інші дозволені напрямки руху ніж сигнал додаткової секції;
  • ґ) жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів;
  • д) жовтий миготливий сигнал або два жовтих миготливих сигнали дозволяють рух і інформують про наявність небезпечного нерегульованого перехрестя або пішохідного переходу;
  • е) червоний сигнал, у тому числі миготливий, або два червоних миготливих сигнали забороняють рух.
    Сигнал у вигляді зеленої стрілки (стрілок) у додатковій (додаткових) секції разом з жовтим або червоним сигналом світлофора інформує водія про те, що рух дозволяється у вказаному напрямку за умови безперешкодного пропуску транспортних засобів, які рухаються з інших напрямків.
    Стрілка зеленого кольору на табличці, встановленій на рівні червоного сигналу світлофора з вертикальним розташуванням сигналів, дозволяє рух у зазначеному напрямку при ввімкненому червоному сигналі світлофора з крайньої правої смуги руху (або крайньої лівої смуги руху на дорогах з одностороннім рухом) за умови надання переваги в русі іншим його учасникам, які рухаються з інших напрямків на сигнал світлофора, що дозволяє рух;
  • є) поєднання червоного і жовтого сигналів забороняє рух і інформує про наступне вмикання зеленого сигналу;
  • ж) чорні контурні стрілки на червоному і жовтому сигналах не змінюють значення цих сигналів та інформують про дозволені напрямки руху при зеленому сигналі;
  • з) вимкнений сигнал додаткової секції забороняє рух у напрямку, вказаному її стрілкою (стрілками).
4 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.7.48.7.4Для регулювання руху транспортних засобів на вулицях, дорогах або по смугах проїзної частини, напрямок руху на яких може змінюватися на протилежний, застосовуються реверсивні світлофори з червоним Х-подібним сигналом і зеленим сигналом у вигляді стрілки, спрямованої вниз. Ці сигнали забороняють або дозволяють рух по смузі, над якою вони розташовані.
Основні сигнали реверсивного світлофора можуть бути доповнені жовтим сигналом у вигляді стрілки, нахиленої по діагоналі вниз праворуч, увімкнення якого забороняє рух по смузі, позначеній з обох боків дорожньою розміткою і інформує про зміну сигналу реверсивного світлофора та необхідність перестроювання на смугу руху праворуч.
При вимкнених сигналах реверсивного світлофора, що розташований над смугою, позначеною з обох боків дорожньою розміткою , в’їзд на цю смугу заборонено.
4 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.7.58.7.5Для регулювання руху трамваїв можуть застосовуватися світлофори з чотирма сигналами біло-місячного кольору, розташованими у вигляді літери «Т».
Рух дозволяється лише в разі ввімкнення одночасно нижнього сигналу і одного або кількох верхніх, з яких лівий дозволяє рух ліворуч, середній — прямо, правий — праворуч. Якщо ввімкнено лише три верхні сигнали — рух заборонено.
У разі вимкнення чи несправності трамвайних світлофорів водії трамваїв повинні керуватися вимогами світлофорів із світловими сигналами червоного, жовтого і зеленого кольорів.
2 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.7.68.7.6Для регулювання руху на залізничних переїздах використовуються світлофори з двома червоними сигналами або одним біло-місячним і двома червоними, які мають такі значення:
  • a) миготливі червоні сигнали забороняють рух транспортних засобів через переїзд;
  • б) миготливий біло-місячний сигнал показує, що сигналізація справна і не забороняє руху транспортних засобів.
На залізничних переїздах одночасно із заборонним сигналом світлофора може бути ввімкнено звуковий сигнал, який додатково інформує учасників дорожнього руху про заборону руху через переїзд.
2 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.7.78.7.7Якщо сигнал світлофора має вигляд силуету пішохода, його дія поширюється лише на пішоходів, при цьому зелений сигнал дозволяє рух, червоний — забороняє.
Для пішоходів з порушенням зору може бути ввімкнено звуковий сигнал, який дозволяє рух пішоходів.
31 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.88.8Сигнали регулювальника. Сигналами регулювальника є положення його корпуса, а також жести руками, в тому числі з жезлом або диском з червоним світлоповертачем, які мають такі значення:
  • а) руки витягнуті в сторони, опущені або права рука зігнута перед грудьми:
    з лівого і правого боків — дозволено рух трамвая прямо, нерейковим транспортним засобам — прямо і праворуч; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною та перед грудьми регулювальника;
    з боку грудей і спини — рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено;
  • б) права рука витягнута вперед:
    з лівого боку — дозволено рух трамвая ліворуч, нерейковим транспортним засобам — у всіх напрямках; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника;
    з боку грудей — усім транспортним засобам дозволено рух лише праворуч;
    з правого боку та спини — рух усіх транспортних засобів заборонено; пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника;
  • в) рука піднята вгору: рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено в усіх напрямках.
    Жезл використовується поліцейськими та працівниками підрозділів військової інспекції безпеки дорожнього руху тільки для регулювання дорожнього руху.
    Для привертання уваги учасників дорожнього руху використовується сигнал, поданий свистком.
    Регулювальник може подавати інші сигнали, зрозумілі водіям і пішоходам.
5 питань тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.98.9Вимога про зупинку транспортного засобу подається поліцейським за допомогою:
  • a) сигнального диска з червоним сигналом чи світлоповертачем або руки, що вказує на відповідний транспортний засіб та подальше місце його зупинки;
  • б) увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору та (або) спеціального звукового сигналу;
  • в) гучномовного пристрою;
  • г) спеціального табло, на якому зазначається вимога про зупинку транспортного засобу.
Водій повинен зупинити транспортний засіб у вказаному місці з дотриманням правил зупинки.
2 питання тестів ПДР за цим пунктом Пройдіть тест
Пункт ПДР України 8.108.10У разі подання світлофором (крім реверсивного) або регулювальником сигналу, що забороняє рух, водії повинні зупинитися перед дорожньою розміткою , дорожнім знаком , якщо їх немає — не ближче 10 м до найближчої рейки перед залізничним переїздом, перед світлофором, пішохідним переходом, а якщо і вони відсутні та в усіх інших випадках — перед перехрещуваною проїзною частиною, не створюючи перешкод для руху пішоходів.
Пункт ПДР України 8.118.11Водіям, які в разі ввімкнення жовтого сигналу або підняття регулювальником руки вгору не можуть зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому пунктом 8.10 цих Правил, не вдаючись до екстреного гальмування, дозволяється рухатися далі за умови забезпечення безпеки дорожнього руху.
Пункт ПДР України 8.128.12Забороняється самовільно встановлювати, знімати, пошкоджувати чи закривати дорожні знаки, технічні засоби організації дорожнього руху (втручатись у їх роботу), розташовувати плакати, афіші, рекламні носії та встановлювати пристрої, які можуть бути прийняті за знаки та інші пристрої регулювання дорожнього руху або можуть погіршити їх видимість чи ефективність, осліпити учасників дорожнього руху, відволікти їхню увагу і поставити під загрозу безпеку дорожнього руху.
Правила дорожнього руху 2024 року
Правила дорожнього руху 2024 року
Правила дорожнього руху 2024 року
Правила дорожнього руху 2024 року
Правила дорожнього руху 2024 року
Правила дорожнього руху 2024 року

Правила дорожнього руху 2024 року

Завантажити PDF